26.9.–1.10.2023.

Sveučilište u Zagrebu, Tekstilno-tehnološki fakultet

DIPMOD_8_9

Fakulteti i Škole
vrijeme

SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h

*vrt do 2.00H

SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h

*vrt do 2.00H

lokacija
vrijeme

SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h

*vrt do 2.00H

podijeli
PODIJELI

Institucija

DIPMOD je tvorenica od dviju tvorbenih osnova, odnosno riječi - diplomirani i modni dizajner/ica. Riječ je o izložbi koja dokumentira modnu reviju diplomskih radova studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na ovogodišnjem Zagreb Design Weeku predstavljeni su radovi deset studentica (BOU - Eme Bukovac, MEGALOFOBIJA - Lucie Cota, REGENT - Katarine Galović, COLUMNA INSECTA - Ene Jelić, SIMPLICITY - Magdalene Juričić, EXTROVERTIA - Katarine Matulin, LOOP - Ines Peić Tukuljac, BIT - Ree Peternel, PUELLA - Eme Šram i METALNA VEZA - Antee Zimaj) koji su nastali u sklopu dva semestralna zadatka -  „fragmenti”  i „diverzija ”  pod mentorstvom prof. art. dr. sc. Jasminke Končić i dr. sc. Duje Kodžomana, višeg asistenta.

Izložba

Ema Bukovac u kolekciji Bou crpi inspiraciju iz crnih pojaseva u borilačkim vještinama i japanskim kimonima. Elementi crnih pojaseva, simboli snage u borilačkim vještinama, višeznačno su korišteni i reinterpretirani. Pojavljuju se kao decentna paspul traka, multiplicirane trake koje reguliraju raspor na bočnom šavu haljine ili kao predimenzionirana traka na bundi s mogućnošću vezivanja u obliku mega čvora.

Kolekcija Megalofobija Lucie Cote istražuje strah od veličine. Dizajnerski izričaj manifestira se kroz predimenzionirane forme, slojevitost, sjaj tekstilija i živopisne boje. Ovaj kolektivni strah, obuhvaćajući anksioznost od uspjeha i velikih ideja, artikulira se kroz afirmaciju košarke, hip-hop kulture te ulične estetike. Upliv uličnih motiva postaje ključni element manje vidljivog dijela kolekcije, gdje su riječi i pojmovi, stilizirani u estetici grafita, isprintani na podstavi jakne pomoću tehnike digitalnog tiska.

Kolekcija Régent Katarine Galović inspirirana je statusom i aristokracijom te je njezino stvaranje bazirano na proučavanju fragmenta odabranog portreta iz razdoblja rokokoa. U središtu koncepta nalazi se trodioba na relaciji: status-aristokracija-ekstravagancija, često prisutna u društvenim krugovima visokog društvenog statusa.

Ena Jelić, inspirirana kukcima, istražuje raznolikost boja i tekstura na njihovim oklopnim strukturama. Posebno se ističe razrada njezinog autorsko-dizajnerskog printa, koji precizno prenosi na tekstilije koristeći DTF (direct to film) transfernu tehniku. Intencija njezine kolekcije Columna Insecta usmjerena je prema promjeni percepcije kukaca - iz tamnih i zastrašujućih u nježna i vesela bića.

Na slici Mljekarica mlaz mlijeka dinamično teče, a sve drugo miruje. Odnos  „statika naspram dinamika”  i  „nepomičnost naspram kretnja”  ishodišta su za kolekciju Simplicity Magdalene Juričić. Konceptualni temelj ove kolekcije leži u istraživanju izvora pokreta. U realizaciji jakne, autorica koristi simbol olimpijskih igara, pri čemu konstrukcija i forma odjevnog predmeta proizlaze iz prepleta spomenutog simbola.

Extrovertia je modna kolekcija koja prodire u zamršenu dinamiku ekstrovertizma. Svoj fokus usmjerava na istraživanje učinaka ove osobnosti i njezinih osobina. Ekstrovertizam, kao ključni konceptualni pojam istoimene kolekcije kod Katarine Matulin, predstavlja više od jednostavnog prikaza osobnosti, s obzirom na to da se istražuju i slojevi ekstrovertne dinamike.

Kolekcija Loop proizašla je iz želje za stvaranjem vremenske petlje između dva povijesno različita razdoblja - renesanse i sadašnjice. Ovaj koncept predstavlja naizgled metaforičan proces koji se u biti temelji na sintetičkoj raščlambi odabranog portreta, na kojem je zapažen motiv petlje. Ines Peić Tukuljac koristi ovu interpolaciju kako bi spojila elemente prošlosti i suvremenosti, stvarajući petlje i dredlokse (duge upletene snopove kose) kao osnovne gradivne elemente u produkciji dlakave i čupave suknje.

Naziv kolekcije BIT odražava njezinu suštinu, budući da riječ  „bit” označava osnovnu jedinicu informacije koja se u nizu povezuje kako bi stvorila cjelinu. Odjeća u kolekciji Ree Peternel realizirana je i konstruirana kao slojevita formacija koja kombinira različite odjevne segmente, a među najdominantnijima svakako valja izdvojiti remenje i biserje.

Puella (lat. cura, curica) naglašava suvremeni identitet djevojke, pri čemu Ema Šram svoje istraživanje temelji na zapažanju kako je u zapadnjačkoj modernoj kulturi primjetan trend u korištenju riječi  „girl”; kao pridjeva umjesto imenice. Ovaj trend, prema mišljenju dizajnerice, izražava potpuno novi i drukčiji način definiranja ženskog identiteta, izlazeći iz okvira tradicionalnog feminiziranog pojma. Utoliko Puella simbolizira strah od odrastanja i konstantnu potragu za vlastitim identitetom.

Antea Zimaj se konceptualno posvećuje osnovnoj privlačnoj sili između atoma metala. Kroz analizu stalne neusmjerenosti, očuvanja kovnosti i grubosti metala, istražuje interakciju materijala s obzirom na njihovu deformaciju pod određenim napetostima. Upotreba metalnih ringova u procesu perforacije dodatno pridonosi promjeni tekstilije, dok motivi u kolekciji stvaraju atmosferu apokaliptične ulične mode.

Sudionici

Naziv rada: BOU
Studentica: Ema Bukovac

Naziv rada: Megalofobija
Studentica: Lucia Cota

Naziv rada: Régent
Studentica: Katarina Galović

Naziv rada: Columna insecta
Studentica: Ena Jelić

Naziv rada: Simplicity
Studentica: Magdalena Jurčić

Naziv rada: Extrovertia
Studentica: Katarina Matulin

Naziv rada: Loop
Studentica: Ines Peić Tukuljac

Naziv rada: BIT
Studentica: Rea Peternel

Naziv rada: Puella
Studentica: Ema Šram

Naziv rada: Metalna veza
Studentica: Antea Zimaj

Akademska godina: 2022.-23.

IMPRESUM
Mentor prof. art. dr. sc. Jasminka Končić, dr. sc. Duje Kodžoman, viši asistent

Lokacija

Drugi izlagači