26.9.–1.10.2023.
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
*Studio Orson Welles
Studio Orson Welles
Jadran film
Ul. Rudolfa Kolaka 12
10000 Zagreb
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
Satkan je od segmenata koji predstavljaju identitet i sjećanje, bilo da se koristi kao ogrtač, deka ili šal, Përqam pruža ugodan osjećaj doma u zagrljaju.
Përqam je transformabilni odjevni predmet nastao iz semantičkog istraživanja i kulturnih asocijacija, koji simbolizira osjećaj doma. Izraz „përqam“ spaja albanske riječi: „perqafoj“ (zagrliti) i „arnim“ (zakrpa), označavajući toplinu, povezanost i njegovanje. Također, rezonira s turskom riječi „parçam“, što znači dio mene, dodajući još jedan sloj značenja.
Përqam, koji se izgovara „perćam“ ili „parćam“, utjelovljuje univerzalna ljudska iskustva odlaska i čežnje. Satkan je od segmenata koji predstavljaju identitet i sjećanje, djelujući kao zakrpe koje čuvaju te elemente čak i kada s vremenom izblijede ili se stanje. Bilo da se koristi kao ogrtač, deka ili šal, pruža ugodan osjećaj doma u zagrljaju.
Koncept je ukorijenjen u metafori putovanja, nalik zavežljaju na štapu, koji simbolizira najosnovnije potrepštine putnika. Kada se razvije, ovaj zavežljaj, simbol sjećanja nošenih u nepoznato, pretvara se u odjevni predmet koji pruža udobnost, utjehu i vezu s vlastitim porijeklom. Evocira iskrenu čežnju za mjestom i trenucima koji su ostali iza nas.
Përqam se proizvodi lokalno uz pomoć obitelji, čime se procesu dodaje simbolika tkanja dijelova identiteta i sjećanja. Svaka nit i segment predstavljaju fragmente identiteta i dragih trenutaka koji tvore kohezivnu cjelinu. Predan održivosti i etičkim praksama, projekt koristi lokalne resurse i tradicionalno zanatstvo, promovirajući odgovornost prema okolišu i podržavajući lokalnu privredu.
Lejla Mehanoli je rođena u Konjicu u Bosni i Hercegovini. Studentica je 4. godine na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu, Odsjeka za produkt dizajn gdje se ističe izuzetnim uspjehom u svojoj klasi. Uz studij, bavi se izvannastavnim aktivnostima koje su usmjerene na očuvanje kulturne baštine, volontira i radi s djecom.
Dizajn je za Lejlu skladan spoj estetike, simbolike i funkcionalnosti, a njezin pristup dizajnu vođen je snažnim uvjerenjem u „human-centered“ dizajn i vjeruje da dizajn treba dati prednost iskustvu korisnika i emocionalnoj povezanosti, čineći inkluzivnost i svrhu središnjim dijelom svake kreacije. Istraživanje je ključni dio njezina procesa. Uživa zadubiti se duboko u svaki projekt, vrjednujući slojeve koji grade smislenu priču. Inspiraciju pronalazi u kulturnim i tradicionalnim elementima koji unose jedinstvenost i dubinu u njezine kreacije.
Istražuje teme identiteta, sjećanja i naslijeđa, stvarajući narative koji uspostavljaju duboku osobnu povezanost s korisnicima. Posvećena je promicanju kulturne baštine kroz obrazovanje i održivu lokalnu proizvodnju. Integrirajući tradicionalne priče, zanate i simbole, nastoji učenje učiniti sveobuhvatnim i privlačnim, stvarajući snažan osjećaj identiteta. Iskorištavajući lokalne resurse i tradicionalno umijeće, osigurava da njezini dizajni podupiru lokalnu privredu, čuvaju kulturnu baštinu i promiču odgovornost prema okolišu među generacijama.