26.9.–1.10.2023.
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
*Studio Orson Welles
Studio Orson Welles
Jadran film
Ul. Rudolfa Kolaka 12
10000 Zagreb
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
Naziv aplikacije - Phonix - dolazi od riječi "fonetika" (phonics) i "feniks" (phoenix), mitske ptice koja se uzdiže iz pepela i ponovno rađa.
Phonix je inovativna aplikacija osmišljena za podršku osobama s poteškoćama u čitanju i pisanju, uključujući disleksiju. Disleksija, uobičajeni poremećaj u učenju, značajno utječe na usvajanje vještina pismenosti, uzrokujući teškoće u tečnom čitanju, pravopisu i dekodiranju riječi, što može negativno utjecati na akademski uspjeh i samopouzdanje. Naziv naše aplikacije, Phonix, inspiriran je riječju fonetika (phonics) i mitološkom pticom feniks (phoenix) koja se uzdiže iz pepela i ponovno rađa.
Glavne značajke aplikacije Phonix uključuju praćenje napretka i analitiku, knjižnicu za pretvaranje teksta u govor te interaktivne obrazovne igre. Knjižnica za pretvaranje teksta u govor koristi tehnologiju Text-to-Speech koja podržava tekstove različitih razina teškoće, od bajki do znanstvenih tekstova, kao i opciju da korisnik sam unese željeni tekst. Interaktivne obrazovne igre uključuju: igru u kojoj korisnik bira ispravnu riječ na temelju zvuka ili slike, igru u kojoj korisnik prepisuje paragraf nakon što ga posluša, te vježbu pisanja slova temeljenom na strojnom učenju. Praćenje napretka i analitika temelje se na konceptu „gamifikacije“, gdje korisnici sakupljaju medalje za postignuća („achievements“) i ispunjavaju svoj kalendar korištenja aplikacije.
Osim toga, aplikacija nudi različite postavke teksta, uključujući veličinu fonta, stil i boju pozadine, kako bi se prilagodila potrebama korisnika s disleksijom, smanjujući vizualni napor i poboljšavajući brzinu čitanja. Također uključuje fonetski pregled pravopisa koji prepoznaje i ispravlja pogrešno napisane riječi.
Tim JBGProductions čine četvero studenata treće godine Informatičkog dizajna na Tehničkom veleučilištu u Zagrebu. Ime tima potječe od prvih slova prezimena svih članova: Karlo Jandrić, Borna Bagur, Filip Galijan i Ivan Plenković. U sklopu kolegija "Praktikum iz dizajna", koji vodi profesorica Ulla Leiner Maksan, mag. des., ovi su studenti sudjelovali na natjecanju Global Competition on Design for Future Education u Pekingu. Natjecali su se u kategoriji "Inclusive Education" (inkluzivno obrazovanje), a natjecanje se održavalo od ožujka do lipnja. U lipnju su, na polufinalu, osvojili nagradu "Most Applicable Award" za svoj projekt.