26.9.–1.10.2023.
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
*Studio Orson Welles
Studio Orson Welles
Jadran film
Ul. Rudolfa Kolaka 12
10000 Zagreb
SRI 18.00–21.00h
ČET–PET 14.00–21.00h
SUB–NED 11.00–21.00h
*vrt do 2.00H
Elif Zeynep Atilla, ciparsko-bosanskohercegovačka dizajnerica nakitom Sana želi pomoći u svladavanju tjeskobe.
Projekt Elif Zeynep Atilla istražuje tjeskobu i korištenje kulturološki značajnih materijala. Izabrala je bakar, materijal duboko ukorijenjen u bosanskohercegovačku kulturu i zanatstvo. Cilj je bio stvoriti proizvod koji služi kao podsjetnik na uzemljenje, donoseći svemir na dlanu.
Kroz ankete i uranjanje u svakodnevni život svoje ciljne skupine, otkrila je da je držanje za ruku jednostavan, ali učinkovit način za ublažavanje tjeskobe. Taj je uvid doveo do koncepta ručnog predmeta koji pruža udobnost i osjećaj povezanosti.
Rezultat je komad ručnog nakita izrađen od bakrenih žica, dizajniran da prati prirodne linije ruke. Ovaj komad ne samo da ima estetsku vrijednost, već ima i praktičnu funkciju, nudeći korisnicima stalnu utjehu koju mogu nositi sa sobom.
Ovaj ručni nakit povezuje korisnika sa svemirom, služeći kao metafora za držanje svemira na dlanu kako bi se osjećao prizemljeno. Mi smo jedno sa svemirom i možemo mu prenijeti dio svojih briga. Možda smo mali, ali svemir je ogroman.
Elif Zeynep Atilla rođena je na sjevernom Cipru te se preselila u Bosnu i Hercegovinu s 10 godina. Dok je odrastala, očev posao omogućio je njezinoj obitelji da često putuje, izlažući je različitim kulturama. To je iskustvo rasplamsalo njezinu strast za promatranjem kulturnih razlika i sličnosti, što je kasnije utjecalo na njezin pristup dizajnu.
Od malena je voljela crtati i prilagođavati svoje okruženje. Otkrivanje produkt dizajna bio je ključan trenutak jer joj je omogućio da svoju kreativnost usmjeri u praktična rješenja. Kao apsolvent na Odsjeku za produkt dizajn na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Sarajevu, u posljednje je četiri godine prihvaćala različite pristupe dizajnerskom razmišljanju.
Suradnja s arhitektima, obrtnicima i umjetnicima bila je neprocjenjiva u oblikovanju njezina razumijevanja dobrog dizajna. Ona vjeruje da je izvrstan dizajn usmjeren na čovjeka i pod utjecajem kulture, razumijevanje potreba ljudi i rad s njima.
Dizajn utječe na mnoge aspekte njezina života, a ona je strastvena oko njegove moći da poboljša dobrobit korisnika i potakne veze. Njezina znatiželja i spremnost na eksperimentiranje dosljedno su je svrstavale među najbolje studente u njezinoj generaciji.
Prijava za kategoriju Dizajn društvenih inovacija na Zagreb Design Weeku u skladu je s njezinim uvjerenjem u korištenje dizajna kao alata za inovacije. Cilj joj je istražiti spekulativne i primijenjene koncepte, postaviti važna pitanja i razviti rješenja koja se ističu kod korisnika.